‘Gewelddadige beelden maken agressie acceptabel’

Gewelddadige beelden op televisie, in spelletjes en films geven agressie onder tieners een boost. Tot die conclusie komen Amerikaanse onderzoekers. De wetenschappers ontdekten dat de gewelddadige beelden er mogelijk voor zorgden dat de proefpersonen in de leeftijd van 14 tot 17 jaar agressie meer aanvaardbaar vinden.

De onderzoekers lieten 22 jongens zestig gewelddadige scènes zien. De meeste scènes betroffen straatgevechten en gevechten waarbij er met de vuist gestompt werd. De reactie van de proefpersonen werd op diverse manieren gemeten. De jongens moesten bijvoorbeeld zelf aangeven of ze een scène gewelddadiger vonden dan die daarvoor werd vertoond. Daarnaast werden hun hersenen tijdens het kijken gescand. Elektroden op de vingers detecteerden de hoeveelheid zweet die vrijkwam: een signaal van emotionele reacties.

Gewenning?
Hoe langer de jongens naar de video’s met weinig of matig geweld keken, des te minder ze op het geweld reageerden. Sterker nog: naarmate de tijd verstreek reageerde het deel van het brein dat verantwoordelijk is voor de emotionele reactie minder op het geweld.

Afgeremd
Onderzoeker Jordan Grafman concludeert op basis daarvan dat tieners door gewelddadige video’s geweld acceptabel gaan vinden. “Wanneer je vaak gewelddadige video’s kijkt dan word je als adolescent minder gevoelig voor geweld en accepteer je het meer en ben je ook sneller geneigd om agressief te worden, omdat de emotionele reactie die geassocieerd wordt met geweld wordt afgeremd.”

Niet iedereen is overtuigd van de resultaten. “Dit debat startte al voordat we geboren werden,” meent professor David Buckingham (hij was niet bij de studie betrokken). “Als we echt geïnteresseerd zijn in geweld en agressie dan moeten we niet de media de schuld geven voor alles wat niet deugt in deze wereld, maar kijken wat de motivatie achter het geweld en de agressie is.”

Fout(je)? Meld het ons!
Bronmateriaal:
"Violent images 'boost teenage aggression'" - BBC.co.uk
  • K Boomman

    mwah, ik denk dat het overgewaardeerd wordt. in mijn jeugd, en dat is al een flinke tijd geleden, werd er ook regelmatig geweld gebruikt door kinderen en jongeren. dat zit gewoon in de man, agressie.

  • Ja

    LOL wat een ontdekking… toen we poweranger keken sloegen we al onze klas kort en klein!
    alweer zo een onderzoek van e….

    Ik wil zelf ook onderzoeker worden, zo als ik het vaak lees. Kan ik het ook wel.
    En dan lekker wat subsidie binnen harken.! heerlijk.

  • Astu

    Zucht wordt er ook nog ergens genuanceerd dat er een verschil zit tussen een opname van een echt straatgevecht, het meedoen met een echt straatgevecht, het kijken na een gesimuleerd straatgevecht (film), of het participeren in een gesimuleerd straatgevecht (fighting game). Lijkt mij dat er nogal een groot verschil tussen de bovengenoemde zit.

    Hallo wetenschappers, films en games zijn niet echt! Ik schiet in het weekend ook regelmatig op aliens, dus ik vind het meer acceptabel dat men elkaar met geweren beschiet op straat..

    Om nog maar te zwijgen over het feit dat je jezelf aanpast aan je situatie. Als je veel geweld ziet pas je je er snel op aan en zie je een “tikje” al snel als klein. Zelfde geld als je auto gejat wordt… dat zal eerst een schok zijn. Hoe kan het mij overkomen? Waarom?. Maar 60 keer later zal het al gewenning zijn niet?….

    Waar kan ik een subsidie aanvraag indienen?