Planetary Resources gaat ruimte exploiteren

Tijdens een persconferentie is Planetary Resources Inc. gelanceerd: het bedrijf wil uiteindelijk grondstoffen uit de ruimte gaan halen.

We schreven er gisteren al over: Planetary Resources Inc. Een gloednieuw bedrijf, opgericht door onder meer Larry Page (de man achter Google), James Cameron (de regisseur van Titanic en verkenner van de Marianentrog, Charles Simonyi (miljardair en ruimtetoerist) en enkele oud-medewerkers van NASA. Lang werd er geheimzinnig gedaan over wat het bedrijf precies zou gaan doen. Het enige wat de oprichters kwijt wilden, was dat Planetary Resources Inc. biljarden om zou gaan zetten, een nieuwe tak van industrie zou opzetten en in twee sectoren werkzaam zou gaan zijn: de sector die de ruimte ingaat en verkent en de sector die zich bezighoudt met natuurlijke bronnen.

Einde aan geheimzinnigheid
Maar vanavond kwam aan alle geheimzinnigheid een einde. Tijdens een persconferentie in het Museum of Flight in Seattle, Washington werden de plannen uit de doeken gedaan. En wat blijkt: de geruchten kloppen. Planetary Resources Inc. gaat de ruimte echt exploiteren.

Van mij!
Kunt u zomaar aanspraak maken op een asteroïde, planeet of maan en de grondstoffen die daar te vinden zijn? Lees er hier alles over!

Asteroïden
Er wordt sinds 2009 echt aan Planetary Resources Inc. gewerkt, zo blijkt uit een filmpje dat tijdens de persconferentie wordt gedraaid. Het uiteindelijk doel? Grondstoffen die zich op asteroïden nabij de aarde bevinden, halen. Want grondstoffen die op aarde zeldzaam aan het worden zijn of moeilijk te bereiken zijn – denk aan mineralen, water en bepaalde grondstoffen – zijn er in de ruimte in overvloed. En uiteindelijk zal de hele mensheid ervan profiteren als we die grondstoffen nu aanboren, zo beloven de mensen achter Planetary Resources Inc. Want de asteroïden vormen geen bedreiging, maar mogelijkheden. Ze bevinden zich in een baan rondom de aarde en bevatten hoogstwaarschijnlijk genoeg grondstoffen waar we ook nog eens bij kunnen.

Leo Space Telescope: een telescoop die deel uitmaakt van de Arkyd-serie. Deze telescoop gaat asteroïden bestuderen en kijken welke geschikt zijn om als mijn te gebruiken. Afbeelding: PlanetaryResources.com.


Stappenplan
Dat wil niet zeggen dat we volgende week even naar een asteroïde vliegen en daar halen wat we nodig hebben. Nee: het is een stappenplan. Eerst moeten de asteroïden worden opgespoord en bestudeerd. Wat hebben ze voor grondstoffen aan boord? En kunnen we ze op aarde brengen? En als dat duidelijk is, kan er daadwerkelijk tot actie worden overgegaan: het winnen van grondstoffen. Die grondstoffen worden vervolgens tot de beschikking van mensen in de ruimte en op aarde gesteld. Zo moet een wereld ontstaan waarop grondstoffen in alle overvloed voorkomen.

Interceptor: dit is eigenlijk de Leo Space Telescope, maar dan uitgerust met extra instrumenten om een asteroïde die grondstoffen kan bevatten van dichtbij te bestuderen. Afbeelding: PlanetaryResources.com.


Het juiste moment
Dit is het juiste moment om te beginnen met het ontginnen van de ruimte, zo legt dr. Peter Diamandis, een ervaren man in de commerciële ruimtevaart, uit. Hij noemt daarvoor vijf redenen. De technologische ontwikkelingen gaan maar door en dankzij die ontwikkelingen kunnen ook kleine teams nu doen wat vroeger enkel grote bedrijven en overheden konden doen. De kosten dalen namelijk. Daarnaast zijn er tegenwoordig commerciële ruimtevaartuigen waar zulke teams gebruik van kunnen maken. Ten derde is er een nieuwe generatie opgestaan die het risico wil nemen en in de ruimte wil investeren. Bovendien zijn de grondstoffen op dit moment schaars aan het worden: die schaarste kunnen we nu omzetten in overvloed door deze sprong te wagen. Maar het is ook het juiste moment om in actie te komen, omdat de ambities van Planetary Resources Inc. in lijn liggen met de ambities van andere ruimtevaartorganisaties. Als voorbeeld wordt NASA genoemd. Net als Planetary Resources Inc. wil NASA maar één ding: de aanwezigheid van de mens in de ruimte vergroten. Daar liggen dus mogelijkheden tot partnerschappen en samenwerkingen.

Asteroïden
Van de 9000 asteroïden die zich dicht bij de aarde bevinden, zijn er zeker 1500 net zo ‘gemakkelijk’ te bereiken als de maan.

Nieuwe industrie
We moeten Planetary Resources Inc. zien als de start van een nieuwe industrie, zo stelt Eric Anderson, één van de oprichters van het bedrijf. Er zullen ongetwijfeld nog meer bedrijven volgen die hetzelfde gaan doen. En dat is logisch: de waarde van asteroïden dicht bij de aarde is enorm. Ze bevatten grondstoffen die we op aarde en in de ruimte nodig hebben. Water bijvoorbeeld: waarschijnlijk één van de meest waardevolle grondstoffen voor mensen op aarde en in de ruimte. Niet alleen omdat we het kunnen drinken, maar ook omdat we het als raketbrandstof kunnen gebruiken. Hierdoor daalt de waarde van raketbrandstof en kunnen we tegen lagere kosten verder komen, oftewel de ruimte nog verder verkennen. Maar ook platinum is zo’n waardevolle grondstof die we voor tal van industrieën kunnen gebruiken. En zo zijn er nog veel meer grondstoffen te noemen die we goed kunnen gebruiken, maar water en platinum zijn de belangrijkste, zo stelt Anderson. En hoe gaan we dat doen? Met speciaal voor dat doel ontwikkelde ruimtetelescopen die de asteroïden opsporen en speciale ruimtevaartuigen die de grondstoffen uit de asteroïden halen: deze maken deel uit van de zogenaamde Arkyd-Serie. De eerste exemplaren uit deze serie gaan binnen 24 maanden al de lucht in. Want, zo benadrukt Anderson, Planetary Resources Inc. draait niet om studies op papier: het bedrijf gaat het echt doen. En er zal wel eens iets fout gaan, maar dan pakken ze de scherven weer op en beginnen opnieuw. Want ze hebben een duidelijk doel voor ogen.

“Wij zien de toekomst van de aarde als een toekomst waarin we goed voor de aarde zorgen,” zo stelt Anderson. En terwijl we dat doen, halen we onze grondstoffen elders. “Asteroïden zijn er niet voor altijd. Ze komen en gaan en wij moeten ze grijpen voor ze ons beschadigen.” Of het Planetary Resources Inc. gaat lukken? Dat moeten we afwachten. Maar of zij er nu in slagen of niet: de mensheid heeft vandaag een nieuwe stap gezet. Wanneer we nadenken over grondstoffen dan zijn we niet langer beperkt tot wat zich op aarde bevindt. Voor nu zijn we even ‘beperkt’ tot ons zonnestelsel. Vanavond is een heel nieuwe industrie ontstaan die tal van andere takken van sport zal aanraken en drastisch zal veranderen. Om nog maar te zwijgen over het nieuwe beroep dat vanavond is gecreëerd: asteroïdenkompel. En niet alleen aardbewoners zijn bij het werk van die robotische kompels gebaat. Ook onze ambities als het gaat om het verkennen van de ruimte lijken geen grenzen meer te kennen. Nu worden we nog gehinderd door schaarse en dus dure brandstoffen, maar wat als we straks op tal van asteroïden kunnen tanken? Bedenk eens hoe ver we dan kunnen komen. Voor nu kunnen we daar echter alleen nog maar van dromen, maar vroeg of laat lijken we hier aan de hand van Planetary Resources Inc. en vergelijkbare bedrijven die op korte termijn ongetwijfeld als paddenstoelen uit de grond springen, toch op af te stevenen. Het kan het begin zijn van een bijna paradijselijke aarde waarop grondstoffen niet langer schaars zijn. Maar het kan ook het begin zijn van een wedloop die we in de historie al zo vaak gevoerd hebben en die leidde tot kolonisatie van dorpen, regio’s en uiteindelijk zelfs hele continenten. Planetary Resources Inc. wil van dat laatste niets weten en vergelijkt de aarde nadat grondstoffen uit de ruimte toestromen met ‘het hof van Eden’. Het is een toekomstbeeld waar wij wel mee kunnen leven.

Fout(je) gevonden? Meld het ons!
Bronmateriaal:
Persconferentie Planetary Resources
De foto bovenaan dit artikel is gemaakt door NASA.
  • Fleuv

    Geweldig! Zeker als ze daar hun machines kunnen gaan bouwen van de grondstoffen die ze daar opgraven. Dan hoeven ze dat tenminste niet meer aan te leveren vanaf de aarde.

  • Bart

    En ik maar denken dat het briljante mediaaandacht voor een pretpark of iets dergelijks was.

    Desalniettemin: Geweldig! Zouden ze ook hbo’ers aan nemen of alleen uni?

  • mike

    rond 8 uur begon de de conferentie, was live te zien op planetaryresources . com, erg indrukwekkend, helaas was Chelsea vs Barcelona rond de zelfde tijd (erg spannende wedstrijd).
    ze nemen alleen de beste van de beste aan hebben ze gezegd, en ze beperken zichzelf tot een kleine groep mensen, geen kans dat je daar bij komt met je hbo studie, denk dat het al een kleine kans is als je aan de universiteit hebt gestudeerd.
    ze wouden geen precieze tijden noemen, maar ze zeiden dat ze zich zouden ontplooien in de komende decades (tientallen jaren).

    Als iemand weet of Planetary Resources op de Amerikaanse beurs komt, en eventueel wanneer.
    A.U.B laat het mij weten.

  • Joost Lettink

    Het klinkt allemaal geweldig, maar voor mij voelt het toch als eerst zien, dan geloven.

  • Hansje42

    dit is de eerste stap, de volgende is dat er aliens zijn waartegen we ons dan ineens moeten beschermen

  • Chaosmarkk

    Dit is geniaal, mits het werkt. Als ze genoeg spul willen vervoeren moeten ze eigenlijk een ‘orbital elevator’ neerzetten denk ik.

    • Parabellum

      Dan nog liever een mass driver. Waarom? Omdat dat laatste mij nog eerder lijkt te realiseren. Een beetje orbital elevator zou ongeveer 50.000 kilometer de ruimte in moeten. Zelfs koolstof nanobuizen kunnen een dergelijk gewicht niet dragen op de basis. Eerst  maar eens een toren van 1 km completeren! Daarna kunnen we een factor 50.000 hoger gaan.

  • Gast

    Als je grondstoffen weghaald, dan wordt de massa dan anders?
    Zou dit niet de baan kunnen veranderen waardoor ze opeens wel gevaarlijk worden?

    • Bart

      Niet alleen de grondstoffen gaan weggehaald worden. Ze trekken de hele asteroïde simpelweg uit zijn baan in de goede richting, net zo als de ‘ruimtestofzuiger’ van de Zwitsers doet met ruimtepuin.

      • lvg

        Ruimtepuin heeft een relatie kleine massa.
        Een redelijke asteroïde van baan doen veranderen vraagt enorme hoeveelheden energie. Daarna moet nog energie geleverd worden om de snelheid af te remmen, zodat er geen verbranding is in de atmosfeer.
        Het zal veel sneller en goedkoper zijn om de dure ertsen van de asteroïde te halen en die naar de aarde te brengen.
        Vermoedelijk zal het winnen van ertsen uit de ruimte pas rendabel worden als deze ertsen in de ruimte kunnen omgebouwd worden tot ruimtetuigen die op aarde kunnen landen: er moeten geen raketten gelanceerd worden en de ruimtetuigen kunnen deels afremmen in de atmosfeer wat een enorme energiebesparing geeft.
        Dit kan met een automatische fabriek die op de asteroïde blijft en die tuigen kunnen vertrekken als de asteroïde in de buurt van de aarde komt.
        Laat ze eerst maar een volautomatische fabriek op aarde bouwen, dat zal nog wel even duren.

  • Parabellum

    Geweldig. Mooi ook dat  ze al concrete plannen hebben en het gewoon willen doen. Geen eindeloos gepraat over investeerders; het is al gewoon rond!

  • DBM

    AFSCHAFFEN DIE HANDEL!!!!!!!!!!!

    Dat betekend alleen maar dat wij tax-payers nóg meer moeten gaan betalen om deze grondstoffen (misschien niet nu, maar vast en zeker) te kunnen “consumeren”.

    Handel moet MINDER worden, NIET MEER!!!!! (willen wij het als mensheid nog gaan redden)..

  • Ikwilgeen

    Mensen, denk eens verder na! Er moeten internationale regels komen voor de import uit de ruimte van deze materialen. Waarom? Denk je anders niet dat de ruimtevarende naties als China, Noord Korea en India met gammele ruimtevaartuigen ook gaan kijken of ze wat kunnen delven. Als je denkt dat een asteroid een gevaar is, denk eens aan de eerstkomende ramp met een capsule die in een dichtbebouwd gebied zal neerstorten! Aan wie gaan die cowboys belasting betalen? Denk je dat deze Amerikanen überhaupt bereid zijn om belasting te betalen? Verwachten ze bij conflicten wel dat regeringen het gaan oplossen of lossen de cowboys het zelf onderling op? Als ze geen regering erkennen, hoeft niemand hun claim te herkennen en word het nog druk op de beste vindplaatsen. Hoe zullen deze cowboys omgaan met buitenaards leven dat ze tegenkomen op hun claims? Zouden wij bereid zijn om deze cowboys te verdedigen tegen vreemde mogendheden met onze kinderen als soldaten? Ik zou zeggen, pas als alles geregeld is en dat ken effen duren.

    • Bart

       Een solide meteoor van steen, nikkel en staal moet een diameter van meer dan honderd meter hebben wil het het aardoppervlak raken. Een gammel blikje van Alu, Titaanoxide en chinezen mag wel heel erg zijn best doen wil deze hetzelfde bereiken.

      Belasting wordt geheven zoals dat nu ook geheven wordt: Importbelasting.

      Onbekende levensvormen brengen een flinke bats geld op dus ga er maar van uit dat die net zo vrolijk meegenomen worden.

      Natuurlijk is kritiek niet verkeerd maar die robot sondes gaan hoe dan ook binnen 3 jaar de ruimte in. Je kunt je er het beste maar niet druk over maken, vooral gezien hoe goedkoop de metalen en elektronica grondstoffen de komende 30 jaar ten gevolge van dit gaan worden.

      • lvg

        Nu storten reeds resten van capsules neer op de aarde, gelukkig meestal in onbewoond gebied. Ook de brandstoftrappen vormen een gevaar. Door het goedkoper / zuiniger worden van de raketten nemen die in aantal toe, wat het gevaar doet toenemen.
        Een wetgeving om een minimum techniek toe te passen om neerstorten te voorkomen is noodzakelijk evenals een verzekeringswetgeving bij schade. Nu blijft het tot vrijblijvende suggesties. In hoeverre die wetgeving afdwingbaar is …
        De enorme hoeveelheid energie en grondstoffen die deze raketten zullen verslinden zullen de grondstoffen veel duurder maken. Die grondstoffen moeten immers duurder worden, tot ze het niveau bereiken om die stoffen uit de ruimte te halen, wat een zeer grote energiekost heeft.
        Daarom zal dit eerst alleen gebeuren voor bvb platinium, of grondstoffen die in de ruimte gebruikt kunnen worden zoals water en energie.
        De asteroïden zullen op zeer lange termijn grondstoffen aanleveren, maar aan een veel hogere prijs dan de huidige prijzen.
        Aan die prijs moet ook de vervuiling van de atmosfeer en de ruimte toegevoegd worden: de verbrande brandstof vormt ook deeltjes met een bepaalde snelheid die schade aanbrengen aan satellieten en hun levensduur verkort.

    • DBM

       Al met al.. GEWOON NIET DOEN!!! we hebben al onze eigen planeet verpest… laten we die eerst fixen voordat we andere planeten gaan plunderen!!! Goud, platina en andere “grondstoffen” zijn blijkbaar TOCH niet voldoende om een verantwoorde economie te creeeren dus… blijft echt maar nergens over gaan deze zogenaamde vooruitgangen!

    • FJ

      Ikwilgeen, lvg & dbm. Het is maar goed dat er niet te veel van jullie soort mensen zijn, want dan hadden we nu nog met een berenvelletje in een grot om een vuurtje gezeten!!
      Jullie moeten de politiek ingaan. Als we alleen maar altijd het negatieve overal van zien gebeurt er nooit wat.

  • Bewust kindvrij!

    Ja, waarom ook niet, eerst je eigen planeet helemaal uitmelken en dan gewoon ergens anders verder gaan. Typisch mens! Er zou eens iets aan de overbevolking gedaan en beter met het milieu om gegaan moeten worden. 
    Steek het geld en de energie daar maar in!

  • Arie

    als ze nog mensen nodig hebben om te graven in zo’n stuk ruimte steen, GIVE ME A CALL!!!