The truth is out there: ‘Het aidsvirus is een genocide’

Iedere week bespreekt Scientias.nl een bekende of minder bekende complottheorie. Deze week: de overheid zou het aidsvirus hebben gecreêerd om zwarten en homo’s uit te roeien.

Begin jaren ’80 hield een mysterieuze epidemie de wereld in haar greep. Het was onbekend wat de ziekte precies was. Dokters vonden een ongewoon hoog aantal gevallen van zeldzame vormen van kanker, longonstekingen en andere ziekten, en schaarden alle gevallen bij elkaar onder de naam acquired immunodeficiency syndrome (afgekort ‘aids’) om aan te geven dat het ging om een afbraak van weerstandssystemen. In 1982 begon de medische wereld deze gevallen in de gaten te houden, en een jaar later, in 1983, werd het HIV1-virus gevonden – het prominente virus dat aids veroorzaakt.

Aids komt statistisch gezien het meest voor bij homoseksuele mannen*. Wereldwijd leven volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie naar schatting zo’n 34 miljoen mensen met aids. Hoeveel van die besmettingen bij homo’s voorkomt, is lastig vast te stellen. Maar wel is het duidelijk aantoonbaar dat aids veel vaker voorkomt bij homoseksuelen dan bij hetero’s. Homo’s zijn nu eenmaal vrijer in hun seksuele contacten en gebruiken minder vaak bescherming.

Niet genetisch
Het feit dat vooral aids onder zwarte mensen statistisch vaker voorkomt, is niet genetisch. Het aidsvirus maakt geen onderscheid, en er is geen enkele medische link te leggen tussen ras en de vatbaarheid voor aids. Vooral in de Verenigde Staten is aids een groot probleem onder zwarten, omdat zij (zeker twee decennia geleden) als etnische groepering minder toegang hadden tot medische hulp, maar ook omdat de anti-aidsvoorlichting zich vooral richtte op blanke homo’s.

Begin van epidemie
Sommige wetenschappers geloven dat het begin van het aidsepidemie is gekomen omdat we zijn gestopt met het inenten tegen pokken. Dat had volgens sommigen het epidemie kunnen stoppen.

Die hoge cijfers zorgen ervoor dat er een behoorlijke groep mensen is gaan geloven dat het aidsvirus eigenlijk wel heel goed uitkomt voor de overheden. Homo’s worden namelijk nog lang niet overal hetzelfde behandeld (tot voor kort mochten ze niet eens het Amerikaanse leger in), en Afro-Amerikanen zijn in de VS vaak arme en criminele groepen. Het zou dus wel erg goed uitkomen als die groepen systematisch zouden ‘verdwijnen’, redeneren sommigen. Daarom is, samen met het aidsepidemie zelf, de theorie ontstaan dat aids in een laboratorium is gecreëerd door ‘de overheid’. Die zou daarin een onschuldige, maar effectieve manier zien om de lagere klassen in de samenleving de kop in te drukken.

Die groepen zijn niet te missen. In 2006 deden wetenschappers onderzoek naar het geloof van deze theorie. Ze vroegen aan zwarte mensen uit achterstandswijken of zij geloofden dat het aidsvirus door overheden was geproduceerd. Bijna een kwart van de ondervraagden dacht dat dat zo was, en nog eens een kwart zei het niet te weten. In andere studies onder zowel Afro-Amerikanen en Latino’s kwam eenzelfde conclusie naar voren, maar uit die studies bleek ook dat meer dan de helft van de ondervraagden dacht dat de overheid een medicijn tegen aids had, maar dat niet verspreidde. Veel meer zwarten en Latino’s deelden deze meningen dan blanken of bijvoorbeeld Aziaten, concluderen de wetenschappers.

De onderzoekers noemen een paar mogelijke redenen voor deze hoge cijfers. Deze gemeenschappen leven, vooral in Amerika, in kansarme gebieden. Daardoor voelen zij een hoger gevoel van oneerlijkheid tegen hun eigen etniciteit en denken ze vaak dat de overheid zich niet om hen bekommert. Ook hebben veel inwoners van deze gemeenschappen een slechte (seksuele) voorlichting gehad, en komt aids onder deze groepen door sociale redenen veel meer voor. Ook vertrouwen zij de (doorgaans blanke) media niet.

Het Tuskegee-schandaal
Maar het is nog een andere reden, en die begint in 1932. Toen begon namelijk een berucht experiment in de kleine Amerikaanse gemeente Tuskegee (Alabama). De Amerikaanse overheid wilde in die tijd kijken naar het verloop van een andere geslachtsziekte die snel om zich heen greep: syfilis. Om die ziekte te onderzoeken, hebben medici 40 jaar lang (tot 1972) een groep van 400 mannen in die omgeving bekeken die aan syfilis leden. Maar in plaats van hen te behandelen met wat toen als medicijnen tegen de ziekte gezien werd, negeerden zij de patiënten en gaven ze hen nepmedicijnen. Ook nadat in 1942 werd uitgevonden dat penicilline een effectief medicijn was tegen syfilis, werden de mannen niet behandeld. Als gevolg van deze wanpraktijken overleed een tiental mensen en werden nog veel meer mensen ernstig ziek. Het ‘Tuskegee-experiment’ is altijd een zwarte bladzijde geweest in de Amerikaanse geschiedenis, ook nadat president Bill Clinton in 1997 officieel excuses aanbood. Het is een belangrijke reden waarom zo veel arme zwarten deze complottheorie nog steeds aanhangen.

Oorsprong: Kinshasa
“Aids komt niet uit een laboratorium”, stelt Soa Aids Nederland. Maar waar komt het dan wel vandaan? Het traceren van de herkomst van aids is iets waar virologen zich al decennia mee bezig houden. De eerste menselijke infectie van aids werd is terug te brengen tot 1959, tot een man uit Kinshasa, de hoofdstad van wat nu de Democratische Republiek van Congo in Midden-Afrika is. Het is niet duidelijk hoe hij besmet is geraakt.

Wist u dat…
… sommige apen juist genen hebben die hen tegen aids bestand maakt?

In 1999 maakten onderzoekers bekend de herkomst van het aidsvirus te hebben gevonden. Ze vonden het HIV1-virus in chimpansees die in het westen van equatoriaal Afrika leefden. Wetenschappers vermoeden dat deze apen het virus overdroegen naar jagers, die de dieren slachtten. Daarbij kwam het besmette apenbloed in aanraking met dat van mensen, en van daaruit is aids als een epidemie over de wereld verspreid.

Niet precies, maar wel bewezen
Dit is echter slechts de meest aanvaarde theorie. Virologen moeten bekennen niet met pure precisie te kunnen zeggen waar het aidsvirus is ontstaan. Daarvoor is het te lang geleden, en in die tijd was er nog te weinig over bekend. Wel wijst alle bewijs erop dat primaten zoals chimpansees al veel langer een vorm van het aidsvirus met zich meedroegen. Het zogenaamde simian immunodeficiency syndrome wordt getraceerd in apen tot wel honderden jaren terug. Daarmee is vrij zeker vast te stellen dat het aidsvirus zoals we dat nu kennen op een onzeker moment is overgedragen op mensen, waarschijnlijk jagers. Maar wie die eerste jager dan was, zal waarschijnlijk altijd onbekend blijven.

* Veel onderzoeksinstellingen die zich met aids bezig houden, gebruiken de term ‘homo’s’ niet. Dit zou namelijk onder andere kunnen suggereren dat homofilie een genetische aanleg is waar het aidsvirus op af komt. Dat is natuurlijk niet zo. Maar omwille van de politieke correctheid gebruiken deze instellingen de term ‘mannen die seks hebben met mannen’. Vanwege de leesbaarheid van het artikel gebruikt Scientias wel de term homo’s.

Fout(je) gevonden? Meld het ons!
Bronmateriaal:
"Conspiracy Beliefs about the Origin of HIV/AIDS in Four Racial/Ethnic Groups" - NIH.gov
"Study: Many Blacks Cite AIDS Conspiracy - Washingtonpost.com"
"Informatie Soa Aids Nederland
De foto bovenaan dit artikel is gemaakt door Auntie P (cc via Flickr.com).
  • MauritsL

    Ten eerste: Ik geloof inderdaad niet dat hiv/Aids gecreëerd is om bepaalde bevolkingsgroepen uit te roeien. Wel geloof ik dat er veel misvattingen zijn over hiv/Aids. Om te beginnen:

    “Aids komt statistisch gezien het meest voor bij homoseksuele mannen.”
    Dit lijkt me niet geheel juist. Verreweg de meeste gevallen van Aids komen voor in Afrika, het wordt gezien als een heteroseksuele epidemie.
    In de westerse wereld zijn er relatief veel homo’s met hiv/Aids, maar in absolute aantallen gezien stelt dit niet zoveel voor.

    “Het aidsvirus maakt geen onderscheid, en er is geen enkele medische link te leggen tussen ras en de vatbaarheid voor aids.”
    Misschien zijn er geen medische redenen bekend, maar epidemiologisch gezien kun je wel degelijk verbanden aantonen. Henry Bauer heeft hier uitgebreid onderzoek naar gedaan: http://hivskeptic.wordpress.com/2008/04/21/deconstructing-hivaids-in-%E2%80%9Csub-saharan-africa%E2%80%9D-and-%E2%80%9Cthe-caribbean%E2%80%9D/

    Verder gedraagt hiv/aids zich niet als een epidemie. In de westerse wereld is hiv/aids altijd beperkt gebleven door (ongezond levende) risicogroepen. De hoge prevalentie in Afrika wordt volgens de meest recente wetenschappelijke inzichten niet veroorzaakt door seksueel gedrag:
    http://www.biomedcentral.com/1758-2652/13/34
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3182950/

    Bovendien is nooit wetenschappelijk aangetoond dat hiv in staat is om (afweer-)cellen te doden. Het is dus onbewezen dat Aids wordt veroorzaakt door hiv. Ik zie een weerlegging van deze stelling (in de vorm van verwijzingen naar wetenschappelijke artikelen) gaarne tegemoet!

    • mau

      In afrika is homosekualiteit niet geaccepteerd, wat als gevolg heeft dat veel homosexuele manen een bisexuele relatie op na houden.
      Ik geloof zeker dat dit veel aan de verspreiding van aids heeft bijgedragen in afrika.

      • ParaBellum1

        Om nog maar te zwijgen over de Katholieke Kerk en zijn ‘ban’ op anticonceptie. Aangezien de schaapjes de Paus in deze braaf hebben gevolgd, zijn er enkel meer besmettingen geweest.

  • MauritsL

    @ mau, ParaBellum1

    Mijn punt is juist dat, hoewel algemeen geaccepteerd, het volgens de meest recente inzichten niet juist is dat hiv wordt verspreid door seksueel contact.

    • Anoniem

      Helemaal juist, Hiv is het virus dat alleen overdraagbaar is via het bloed, niet zozeer door geslachtsgemeenschap.
      Iemand die het Hiv virus mee draagt, krijgt of heeft daarom nog geen aids, aids wat eigenlijk het eindstadium is van de ziekte en voornamelijk komt door een zwak immune systeem, waardoor het virus de kans krijgt om zich uit te breiden.

      • andere anoniem

        Kijk bij anale sex komen nu eenmaal vaker bloedingen voor, bloed en sperma is geen goede combinatie. Vind het een gevaarlijke discusie om te stellen dat het niet zozeer door geslachtsgemeenschap komt, als je vragen hebt laat je voorlichten bij een soa kliniek, die mensen weten waar ze het over hebben.

        • Anoniem

          Ik heb geen vragen en weet dat besmettingen gebeuren met en door bloed.
          Als die homo’s elkaars gat willen neuken dat het bloed der uit komt, dan is dat hun zaak.
          Als ze besmet zijn, dan moeten ze zo achterlijk maar niet zijn, om de daad te verrichten zonder condooms, laat staan dat ze zich gedragen zoals een bij, van het ene bloempje naar het andere.
          Trouwens, als het van mij zou afhangen, dan mag die groep zich maandelijks gaan laten testen, in de plaats dat ze zich laten testen als het al te laat is.
          En niet dat daar het ziekenfonds tussen komt he, de belasting betaler moet nu eenmaal niet gaan opdraaien voor dat risico gedrag, dat ze het maar zelf betalen.

          En voor het virus op te lopen hoeft men zelfs geen flikker of nen zwarte te zijn.
          Er zijn genoeg hetero stellen die ook besmet zijn geraakt, het zij door de daad het zij door besmette bloedtransfusies, om het nog niet te hebben van besmette naalden.

          Wat zijn de risico groepen, flikkers, verplegend personeel en drugs spuiters.
          Flikkers omdat ze in elkaars gat zitten te stoten waardoor er sneller kleine wondjes optreden aan hun aars, dat is ook de hoofdreden waarom deze groep een risico groep is.
          Verplegend personeel, omdat deze mensen het meeste in contact komen met mensen die besmet zijn.
          Daarom is het sinds jaren en dagen verplicht om handschoenen te dragen bij de verzorging van bloedende patiënten, om zo besmettingen tot een minimum te herleiden.
          Drugs spuiters, omdat deze vaak hun gebruikte naalden aan elkaar door geven.
          Ook de porno industrie is een risico groep, een paar maanden geleden zijn alle opnames in Amerika gestopt nadat bleek dat 1 van de sterren besmet was geraakt.
          Hij heeft een antibiotica kuur in genomen en hij dacht dat die genezen was…van onwetende mensen gesproken.

          Trouwens, er zijn genoeg hetro stellen waarbij 1 van de partners is besmet geraakt door een besmette bloed transfusies.
          Daarom worden die risico groepen ook uitgesloten om bloed te geven, en ze hoeven zich niet gediscrimineerd te voelen, ze zijn een te groot risico groep en brengen de rest van de mensen hun gezondheid en zelfs leven in gevaar.
          Het is bijna net het zelfde als een pedo een job te geven met kinderen, dat is problemen zoeken.
          Dus ja homo’s moeten voor eens en altijd uitgesloten worden om bloed te geven..punt aan de lijn.

          Een andere feit wat ik al aangehaald heb in mijn eerdere reactie, is dat er een onderscheid moet gemaakt worden tussen mensen die besmet zijn met het Hiv en mensen die daadwerkelijk Aids hebben.
          Mensen met het Hiv virus geven het daarom nog niet door, er zijn genoeg hetro stellen waarbij 1 of beide partners zelfs besmet zijn met Hiv, maar in heel hun leven geen aids zullen krijgen en zelfs hun partner niet hebben besmet.
          Mensen die daadwerkelijk aids krijgen zijn dan ook de zwakkeren, meestal zijn het mensen en zelfs kinderen met een slecht werkende immuun systeem.

          Zijn er nog vragen, ik heb jou soa kliniek dus niet nodig, ben meer dan voldoende ingelicht en op de hoogte wat dit onderwerp betreft.

          Have a nice day.

    • ParaBellum1

      Vat ik jou goed samen als je stelt dat het niét door seksueel contact kan worden verspreid? Anders moet jij jezelf even verduidelijken voor de lezer.

      • Anoniem

        Neen paraBellum, bloed en nog eens bloed, maakt niet uit of het bloed van geslachtsgemeenschap is, of bloed van een besmette aap, besmette bloed transfusies, besmette naalden etc..al zijn het vampiers.

        Het is heel kort door de bocht om te stellen dat besmettingen gebeuren door de seksuele daad., want dat is verre van waarheid.

        Besmettingen gebeuren door het bloed, iemand heeft het Hiv virus en een snee in zijn vinger, hij geeft u een hand, niets aan de hand hoor.
        Maar als jij ook open wondje heb op je hand of vinger, dan en alleen dan is het risico groot dat je besmet kunt raken.
        Zelfs flikkers die in elkaars gat zitten, zolang dat het niet te ruw gaat en er geen wondjes optreden, is er niets aan de Hand.

        MauritsL : u ziet en lees zelf ook wel hoe goed of moet ik zeggen hoe slecht de meeste mensen zijn ingelicht.

        Ik denk dat het meer dan tijd word, dat de overheid of het onderwijs een sensibilisering kampanje gaan opzetten, want het is een ramp.

      • MauritsL

        Dat is inderdaad zo. Ik heb een aantal linkjes aangeboden in mijn eerste post waar wetenschappers nogal stellig beweren dat seksueel contact niet de oorzaak is van de verspreiding van hiv in Afrika.

  • Gast

    Er wordt de ‘schuld’ gegeven aan jagers, maar we moeten niet vergeten dat er duizenden mensen op aarde zijn die seks met dieren hebben. Dus bestialiteit is naar mijn mening de schuld.

  • Johan

    Ik las laatst de theorie dat het via de besmette gemalen apenniertjes gebruikt in inentingen verspreid is.